Outstanding Teacher - Previous Winners - KHGI-TV/KWNB-TV/KHGI-CD-Grand Island, Kearney, Hastings

Outstanding Teacher - Previous Winners

WINNERSTEACHERSCHOOLCITY
2013-2014   
SeptemberMs. Kim SteffenCentura Public SchoolCairo
OctoberMr. Tim SandersonWood River Rural SchoolsWood River
NovemberMrs. Kathleen GodekenAlma ElementaryAlma
DecemberMrs. Megan BuererKenwood ElementaryKearney
February
Mr. William Wagner
Axtell Community School
Axtell
MarchMrs. Courtney FeeneyMcDonald ElementaryNorth Platte
AprilMrs. Lindy Ratzlaff
Amherst Public Schools
Amherst
May
Mr. Robert Rupp
Northwest Public Schools
Grand Island




2012-2013   
April Mrs. Stacie KellerSt. Paul Public SchoolsSt. Paul
MarchMr. Scott PhillipsAurora Public SchoolsAurora
FebruaryMrs. Nora ChristensenAlma Public SchoolsAlma
JanuaryMrs. Jo SlawskiBuffalo Hills ElementaryKearney
DecemberMrs. Nadine BanksonHampton Lutheran ElementaryHampton
NovemberMs. Darcie BomanClay Center Public SchoolSandy Creek
OctoberMrs. Tess PoppertCozad ElementaryCozad
    
2011-2012


MayMr. Caleb WallEustis-Farnam Public SchoolEustis
AprilMs. Jerrita StaehrTrinity LutheranGrand Island
MarchMs. Lacey BowderSEM ElementarySumner
FebruaryMs. Deb JensenRavenna Middle SchoolRavenna
JanuaryMs. Mindy BrockCozad ElementaryCozad
DecemberMs. Lisa AtchisonBertrand Community SchoolBertrand
NovemberMrs. Susan JasnochPark ElementaryKearney
OctoberMr. Darren ParlinWood River Middle SchoolWood River




2010-2011


MayMrs. Anita Bachmann Lexington High SchoolLexington
April Mrs. Nancy McClellandSouthern Valley ElementaryOxford
MarchMrs. Chandra MyersGates ElementaryGrand Island
FebruaryMrs. Mary Ann GerdesWood River Middle SchoolWood River
JanuaryMs. Melissa SearsDoniphan-TrumbullDoniphan
DecemberMr. Aaron VelebaGiltner Public SchoolGiltner




2009-2010


MayMrs. Brenda AlbertsR-7 ElementaryHoldrege
AprilMrs. Camie BaduraLoup City ElementaryLoup City
MarchMrs. Joyce GloysteinMeadowlark ElementaryKearney
FebruaryMrs. Kathy PerdewRaymond A. Watson Hastings
JanuaryMrs. Natasha OnnenZion Lutheran ElementaryHastings
DecemberMrs. Ruth BishopCallaway Public SchoolCallaway
NovemberMrs. Vicky JohnsonFranklin ElementaryFranklin
OctoberMrs. Tiffany WernkeWood River ElementaryWood River




2008-2009


AprilMiss Marianne PierceFranklin Elementary SchoolHoldrege
MarchMr. Dennis HartnerNortheast Elementary SchoolKearney
FebruaryMrs. Laurie SmithSEM Elementary SchoolSumner
JanuaryMrs. Amanda StarkGibbon High SchoolGibbon
DecemberMrs. Brittany BiskupAlma Public SchoolAlma
NovemberMrs. Linda BlackBertrand Community SchoolBertrand
OctoberMr. Michael FordElm Creek Public SchoolElm Creek




2007-2008


AprilMrs. Lorett NaprstekHorseshoe Bend ElementaryLexington
MarchMr. Brett BasyePark Elementary SchoolKearney
FebruaryMrs. Karen KreutzerWashington Elementary SchoolHoldrege
JanuaryMrs. Vicki HesselgesserAlcott ElementaryHastings
DecemberMrs. Linea BohnamFranklin Public SchoolsFranklin
NovemberMrs. Megan AbreschWalace School #16Hastings
OctoberMr,. James KordikGI Senior High SchoolGrand Island




2004-2005


AprilMr. Dallas KoffarnusZion Lutheran SchoolHastings
MarchMr. Leon StallGibbon High SchoolGibbon
FebruaryMrs. Jenine OwensArcadia Public SchoolsAracadia
JanuaryMrs. Jenine OwensArcadia Public SchoolsAracadia
DecemberMrs. Camie WestElm Creek Public SchoolElm Creek
NovemberMrs. Carol ThamerSargeant Public SchoolsSargent
OctoberMr. BeckerAxtell Public SchoolsAxtell




2003-2004


MayMr. Jerry WylieCozad Elementary SchoolCozad
AprilMrs. Beverly KleinNorth Ward Elementary SchoolMcCook
MarchMrs. Vivian BrownSandoz ElementaryLexington
FebruaryMrs. Susan GoocheyBurwell Elementary SchoolBurwell
JanuaryMr. Ron BrewerMinden High SchoolMinden
DecemberMrs. Zigrida MeyerRed Cloud High SchoolRed Cloud
NovemberMrs. Lisa FisherPleasanton Public SchoolPleasanton
OctoberMrs. Colette SorensenShoemaker Elementary SchoolGrand Island




2002-2003


MayMrs. Janice WarnekeZion Lutheran SchoolHastings
AprilMrs. Tara WilliamsS-E-M Elementary SchoolSumner
MarchMr. Paul AndersonRavenna Public SchoolRavenna
FebruaryMrs. Nancy BittfieldKenesaw Public SchoolKenesaw
JanuaryMrs. Kate HatchArapahoe Public SchoolArapahoe
DecemberMrs. Lisa AtchisonBertrand Community SchoolBertrand
NovemberLori KnoerzerElwood Public SchoolElwood




2001-2002


MayMrs. Nancy RenardRepublican Valley ElementaryIndianola
AprilMrs. Steff StinemanArapahoe Public SchoolArapahoe
MarchMr. Bruce RamsourAurora Middle SchoolAurora
FebruaryJudy NewcombCambridge Public SchoolsCambridge
JanuaryShari KimpleNortheast ElementaryKearney
DecemberJolene JurgensmeierSt. Michael's SchoolHastings
NovemberGinny KlingelhoeferOdessa Public SchoolOdessa
OctoberNorma GardnerShoemaker Elementary SchoolGrand Island




2000-2001


MayMindy WeaverEngleman Elementary SchoolGrand Island
AprilGary MeyerBroken Bow Middle SchoolBroken Bow
MarchSharoll GolkaEast ElementaryCozad
FebruaryHayley DicksAlcott ElementaryHastings
JanuaryGorden GoodmanCuster ElementaryBroken Bow
DecemberBeverly LeachNew Hope SchoolGothenburg
NovemberBrandon MuesAxtell Public SchoolsAxtell
OctoberBarbara WolfeTwin Valley ElementaryDanbury




1999-2000


JuneJana TomsenEast Elementary SchoolMinden
MayMatt HeimesWauneta-Palisade High SchoolWauneta
AprilToni HeimesWauneta-Palisade High SchoolWauneta
MarchDee TenskiESU #9Hastings
FebruaryBob TomlinCambridge SchoolsCambridge
JanuaryJudy ShieldMeadowlark Elementary SchoolKearney
DecemberJanelle JackEustis-Farnam Public SchoolEustis
NovemberDan SodomkaSt. Paul Public SchoolSt. Paul
OctoberRobin SheildDistrict No. R-6 SchoolHoldrege




1998-1999


MayAllyson JamesonEast Elementary SchoolMinden
AprilJohn PaulsenBlue Hill High SchoolBlue Hill
MarchRon LuedkeAlma Public SchoolsAlma
FebruaryPeg SinnardAmherst Public SchoolAmherst
JanuaryRon PriebeGibbon Public SchoolGibbon
DecemberCasey FangmeyerLincoln Elementary SchoolRed Cloud
NovemberPam SmithHawthorne Elementary SchoolHastings
OctoberJeff ScharffBertrand Community SchoolBertrand




1997-1998


JuneFarah BuesingOdessa Public SchoolOdessa
MayShirley ScovillePhelps R-4 SchoolElm Creek
AprilCarol KennedyRed Cloud High SchoolRed Cloud
FebruaryJolene HeuertzSilver Lake Elementary SchoolBladen
JanuaryLynn YoungEustis-Farnam Public SchoolEustis
DecemberMargaret CambyJuniata Elementary SchoolJuniata
NovemberDick PhillipsC.L. Jones Middle SchoolMinden
OctoberJean ArmstrongSunrise Middle SchoolKearney
SeptemberNancy WelniakOrd Public SchoolOrd
Powered by WorldNow
General and news information or questions:
Across the Midlands Information:
events@nebraska.tv
Comments: comments@nebraska.tv
News:
news@nebraska.tv
Phone: 308-743-2494
News Fax: 308-743-2660
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and NTV. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.