Friday Night Prep Basketball Scores - KHGI-TV/KWNB-TV/KHGI-CD-Grand Island, Kearney, Hastings

Friday Night Prep Basketball Scores

Posted: Updated:

 

^AP-NE-BK--Neb Prep Scores,4th Ld-Writethru,0416<
^Friday's Scores<
^By The Associated Press=
^BOYS BASKETBALL=
^C1-1 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Falls City 52, Syracuse 43
^C1-5 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Milford 51, Centennial 49
^C1-6 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Adams Central 48, Grand Island Central Catholic 24
^C1-8 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Boone Central/Newman Grove 52, Norfolk Catholic 46
^C1-9 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Gibbon 45, Kearney Catholic 34
^C2-1 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Johnson County Central 39, Nebraska City Lourdes 22
^C2-10 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Southern Valley 56, Ravenna 36
^C2-2 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Sutton 46, Freeman 39
^C2-6 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Lutheran High Northeast 49, Stanton 29
^C2-7 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Hartington Cedar Catholic 49, Wakefield 45, OT
^C2-8 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Crofton 46, Creighton 38
^D1-3 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Kenesaw 61, Shelton 45
^D1-9 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Overton 66, Alma 42
^D2-1 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Sterling 42, Falls City Sacred Heart 41
^D2-7 Subdistrict Tournament=
^Finals=
  Giltner 65, Hampton 25
^GIRLS BASKETBALL=
^B-1 Tournament=
^Finals=
  Beatrice 38, Norris 29
^B-4 Tournament=
^Finals=
  Seward 56, York 38
^Class C1 District Tournament=
^Finals=
^District C1-2=
  Wahoo 52, Omaha Concordia 51
^District C1-4=
  Norfolk Catholic 66, Winnebago 54
^District C1-6=
  Chadron 76, Gothenburg 49
^Class C2 District Tournament=
^Finals=
^District C2-1=
  Sutton 42, Palmyra 19
^Distict C2-2=
  Aquinas 43, Yutan 28
^District C2-4=
  Crofton 76, Homer 50
^District C2-5=
  Hastings St. Cecilia 65, Wood River 63, OT
^Class D1 District Tournament=
^Finals=
^District D1-1=
  Friend 47, Exeter/Milligan 37
^District D1-2=
  Palmer 55, Silver Lake 51
^District D1-3=
  Emerson-Hubbard 70, Howells/Dodge 57
^District D1-4=
  St. Mary's 55, Ansley-Litchfield 31
^District D1-5=
  Arapahoe 52, Alma 36
^District D1-6=
  Sutherland 47, Crawford 24
^Class D2 District Tournament=
^Finals=
^District D2-2=
  Lindsay Holy Family 48, Humphrey 43
^District D2-3=
  Osmond 47, Wynot 34
^District D2-4=
  Giltner 42, Axtell 40, OT
^District D2-5=
  Wauneta-Palisade 59, Brady 48
^District D2-6=
  Sandhills/Thedford 55, Sioux County 51 
   AP-WF-02-23-13 0407GMT<

 Courtesy of the AP

 

Powered by WorldNow
General and news information or questions:
Across the Midlands Information:
events@nebraska.tv
Comments: comments@nebraska.tv
News:
news@nebraska.tv
Phone: 308-743-2494
News Fax: 308-743-2660
All content © Copyright 2000 - 2014 WorldNow and NTV. All Rights Reserved.
For more information on this site, please read our Privacy Policy and Terms of Service.